Cześć, nazywam się Kamil Skiba, z tego artykułu dowiesz się czy warto lecieć tanimi lotami do Ejlat w Izraelu.

Ejlat jest jedynym Izraelskim miastem nad morzem czerwonym. Południowe wybrzeże nad zatoką Akba ma około 10km i spełnia funkcje turystyczne, a także portowe i  przeładunkowe.

Do wypoczynku zachęcają: tanie loty na pobliskie lotnisko Ovda, plaże z dobrą infrastrukturą, krystalicznie czystą wodą i piękną rafą koralową, a przede wszystkim  wysokie temperatury dochodzące do 30 stopni Celsjusza w okresie jesienno-zimowym. Miasto i okolice Ejlat w okresie letnim boryka się z dokuczliwym upałem (blisko 40 stopniowe temperatury), stąd najlepszym okresem na wakacje wydaje się być jesień, zima i wiosna.

Eilat nocą
zwróć uwagę na system nawadniania roślin

Czy w Ejlat jest bezpiecznie?

Jedno z pierwszych pytań osób zainteresowanych wyjazdem turystycznym do Izraela jest pytanie – czy w Ejlat jest bezpiecznie?

Od turystów, którzy wrócili z Izraela piszących na blogach i forach internetowych dowiadujemy się, że czuli się tam całkowicie bezpiecznie. Na miejscu zastali czyste ulice i hotele, dobre restauracje, elegancko ubranych ludzi z całego świata, spokój i porządek w mieście nawet po zmroku. Wydaje mi się, że większość internetowych wypowiedzi rozwiewa obawy co do niebezpieczeństw czyhających na turystów w Ejlat i w Izraelu. Wiele osób podróżuje po tym kraju na własną rękę, odwiedzając przy okazji Egipt i Jordanię, również z małymi dziećmi.

Według najnowszego rankingu Global Terrorism Index 2018, Izrael plasuje się dopiero na 41 miejscu. Przed nim znajdziemy między innymi  USA – 20 miejsce, UK – 28 miejsce, Francja -30 miejsce, Niemcy – 39 miejsce. Izrael jest także dobrą alternatywą dla wakacji w Egipcie czy Turcji, te państwa zajęły kolejno 9 i 12 miejsce, czyli wysokie pozycje ostrzegające o możliwym zagrożeniu.

Poniżej znajduje się infografika, przedstawiająca ranking bezpieczeństwa z oznaczoną pozycją Izraela. Co ciekawe Polska w raporcie zajęła dopiero 102 miejsce – jest u nas bardzo bezpiecznie 🙂

Infografika – ranking bezpieczeństwa

Raport zwraca także uwagę na fakt, że Izrael jest jednym z państw, gdzie od 2002 r. zanotowano znaczący spadek zagrożenia.

Od siebie mogę dodać, że podczas tygodniowego wypoczynku w  Izraelu jak i w Ejlat czułem się bardzo bezpiecznie. Począwszy od lotniska, gdzie bagaże są szczegółowo kontrolowane. Turyści często są przepytywani jaki jest cel podróży, na jak długo przyjechali i gdzie mają nocleg.  W moim przypadku pojawiły się także dodatkowe pytania takie jak: skąd pochodzi mój ojciec, czy posiadam jakieś dodatkowe obywatelstwo, czy  od zawsze mieszkam w Polsce. W tamtym okresie byłem dość mocno opalony i mogłem pochwalić się prawdziwie męskim zarostem, przez co mogłem przypominać „ciapaka”, przynajmniej tak mi się wydaje.

Z czego jeszcze musiałem się tłumaczyć na lotnisku Ovda? Pokazałem wydruki miejsc noclegowych na czas pobytu. Rezerwacje wykonałem za pośrednictwem portalu AirBnB z uwagi na zgromadzone środki promocyjne (ty też możesz dostać rabat 100zł na nocleg w AirBnb, postępuj tylko zgodnie z instrukcją >>). Pierwsze miejsce noclegowe opłaciłem ze zniżkami, drugie już bez zniżek. Dokumenty nie informowały że cena uwzględnia zniżki przez co musiałem się tłumaczyć dlaczego tak tanio zapłaciłem za jeden z noclegów – znacznie poniżej cen rynkowych. Tłumaczenia trwały nawet do 10 minut, było trochę stresu ale finalnie zostałem wpuszczony do Izraela i dostałem wizę w formie karteczki wkładanej do paszportu.

Na ulicach Ejlat tylko raz spotkałem patrol żołnierzy składający się z kobiet jak i mężczyzn. Wiele osób robiło zdjęcia – nie było z tym większego problemu 😉

Podczas pobytu w Ejlat nie spotkałem żadnych bezdomnych, agresywnych, niebezpiecznych czy pijanych osób. Wielokrotnie spacerowałem po mieście w nocy i nie czułem żadnego zagrożenia.

Ciekawostką jest, że przy granicy z Izraelem widziałem na wzniesieniach, ogrodzone i niedostępne instalacje wojskowe, a na morzu – Izraelskie okręty. Właścicielka apartamentu na AirBnB opowiadała nam także o systemie żelazna kopuła, który z sukcesem strzeże Izraelskiego nieba.

Podsumowując temat bezpieczeństwa, osobiście uważam, że obawa o własne życie jest ostatnią rzeczą o której się tu myśli, a południowy Izrael jest niesamowicie bezpiecznym i przyjaznym miejscem.

Temperatura i pogoda w Ejlat

Ejlat jest całorocznie miejscem niemal bez chmur i opadów. Suche okresy występują przez cały rok. Od początku czerwca do końca września opady nie są odnotowywane, a w pozostałych miesiącach występują okazjonalnie. Z uwagi na brak opadów wszystkie trawniki, drzewa i palmy podlewane są automatycznie za pomocą systemów nawadniających. Jego elementy widać spacerując ulicami Ejlat – przewody nawadniające są niemal wszędzie.

Temperatura powietrza w Ejlat

Będąc w Ejlat w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu narażamy się na ponad 35 stopniowe upały. Wysokie temperatury mogą skutecznie utrudnić zwiedzanie i podróżowanie.

Pobyt w październiku, listopadzie, na początku grudnia, z końcem stycznia, w lutym, marcu i kwietniu będzie jak najbardziej udany. Temperatura powietrza w tym czasie nie powinna spadać poniżej 20 stopni ale częściej będzie oscylować w pobliżu 30 stopni. Najniższych temperatur możemy spodziewać się w styczniu.

Temperatura wody w Ejlat

Woda w Ejlat jest krystalicznie czysta. Nurkując możemy spotkać rybki i stworzenia jak z filmu „Gdzie jest Nemo”. Pływanie między rafą koralową w ławicy rybek Dory (Pokolec królewski) daje niezapomniane wrażenia, które warto uwiecznić na zdjęciach i materiałach wideo.

Woda Morza Czerwonego sprawia wrażenie, że jest koloru niebiesko-zielonego. Temperatura wody w Morzu Czerwonym w najchłodniejszych miesiącach (styczeń, luty, marzec) nie spada poniżej 20 stopi, jest więc przyjemnie ciepła i znacznie cieplejsza niż w naszym Morzu Bałtyckim.

Poniżej przedstawiono tabelę graficzną z temperaturami powietrza i wody oraz opady w Ejlat na południu Izraela. Jest to kluczowa infografika dzięki której planowanie odpowiedniego momentu na wakacje w Ejlat stanie się dużo łatwiejsze.

Tabela z temperaturami w Ejlat

Źródło: Israel Meteorological Service

Ceny w Ejlat

Jednostką walutową Izraela jest nowy szekel izraelski (ILS), który dzieli się na 100 agor (odpowiednik naszych groszy). Co ciekawe waluta obowiązuje także w Autonomii Palestyńskiej.

Aby szybko przeliczyć szekle na złotówki wystarczy wpisać w google:

  • 15 ILS to PLN

Analogiczna zasada występuje w przypadku każdej waluty którą chcemy przeliczyć. Jak widać na poniższej grafice, kurs szekli to praktycznie 1:1 ze złotówkami, więc z przeliczaniem cen na miejscu nie będziemy mieć  najmniejszego problemu.

Jak szybko przeliczać waluty w Google?

Źródło: Google

Tanie loty do Izraela są początkowym i najmniejszym wydatkiem składającym się na wypoczynek w Ejlat. W następnej kolejności musimy przygotować się na ceny noclegów, artykułów spożywczych w sklepach oraz dań w restauracjach. Przeliczając ceny z szekli na złotówki łatwo stwierdzimy, że Izrael to kraj bardzo drogi. Ceny jednostkowych produktów w sklepach są dwu, a nawet trzykrotnie większe niż w Polsce.

Ceny w sklepach

Ceny ze sklepu osiedlowego, oddalonego od centrum turystycznego Ejlat o około 2 kilometry. Często opłaca się kupić więcej niż jedną sztukę danego produktu, w ten sposób wychodzi taniej.

Czekolada mleczna: 5-6 ILS
Czekolada mleczna(2 szt.): 9,60 ILS
Czekolada milka (2 szt.): 10,90 ILS
Ciastka kokosowe: 7,90 ILS
Ciastka kokosowe (3 szt.): 20 ILS
Puszka mleka kokosowego: 6 ILS
Chleb: 4,90 ILS
Płatki do mleka: 15-25 ILS
Hummus 250g: 5 ILS
Hummus 400g: 9,90 ILS
Hummus 750g (promocja): 9,90 ILS
Szynka w plastrach (najmniejsze opakowanie): 6 ILS
Szynka w plastrach (120g): 12 ILS
Opakowanie parówek: 10 ILS
Kabanosy (w opakowaniu 3 szt.): 10 ILS
Śledzie (opakowanie): 22,50 ILS
Sałatka do obiadu (opakowanie – coś jak coleslaw): 7,50 ILS
Oliwki opakowanie: 9 ILS
Mleko 1% (2 szt.): 7,90 ILS
Mleko 3%: 5,50 ILS
Mleko smakowe (czekoladowe): 15 ILS
Kostka masła: 4,90 ILS
Jogurt z musli: 5 ILS
Jogurt galaretką: 2 ILS
Ser żółty najmniejsze opakowanie: 13 ILS
Sok (pomarańczowy, jabłkowy): 10 ILS
Nestea (duża butelka 2szt): 11 ILS
CocaCola (duża butelka): 6 ILS
Oliwa z oliwek (750ml): 26 ILS
Piwo Carlsberg (3 szt.): 16,90 ILS
Drink Brezzer (6 szt., 500ml): 20 ILS
Wino (butelka, z tańszych): 25 ILS

Ceny noclegów w Ejlat

Ceny noclegów w Eilat w hotelach zaczynają się od około 240zł/noc w zależności od miejsca i daty rezerwacji. Ciut taniej może być na platformach typu AirBn,B gdzie oprócz standardowych mieszkań i domów dostępne są:

  • pokoje w willach otoczonych basenem – świetna opcja dla osób, które chcą poznawać nowe osoby,
  • noclegi na pustynni Negev także z wielbłądami.

Skorzystaj z mojego polecenia i zdobądź 100zł kupon na AirBnB >>

Tanie loty do Ejlat – czym tam dojechać?

Na lotnisko Ovda (VDA) oddalone od miasta Ejlat o około 40 km, dostaniemy się za pomocą linii lotniczych Wizzair lub Ryanair. Najwięcej lotów jest z Katowic, Warszawy, Poznania i Gdańska. Warto szukać promocji, lot w dwie strony dla jednej osoby można kupić już od 80 zł!

W najbliższym czasie lotnisko Ovda ma zostać zamknięte i zastąpione przez nowy port lotniczy Ramon (położony przy granicy z Jordanią), który jest oddalony tylko o 18 km od centrum Ejlatu. Podróż z i na lotnisko skróci się więc o połowę.

Jak i czym dostać się z lotniska do Ejlat?

Z i na lotnisko w Ejlat najlepiej dostać się za pomocą bezpośredniego transferu z http://eilatshuttle.com/pl/. Aktualnie bilet w jedną stronę kosztuje 8$ i zapewnia transport pod sam hotel lub nocleg AirBnB. Rezerwację oraz opłatę dokonujemy za pomocą strony przewoźnika. Godziny transferów z i na lotnisko skorelowane są z aktualną siatką połączeń na lotnisku.

Transport publiczny w Ejlat

Komunikację miejską wykorzystywałem jedynie jeżdżąc na plaże przy granicy z Egiptem (linia numer 15 i 16, kursują co 30min). Co ważne polecam wysiąść na końcowym lub przedostatnim przystanku żeby korzystać z plaży Princess Beach (o której więcej w kolejnych akapitach). Za bilety zapłacimy gotówką w autobusie. Bilet kosztuje 4-5 szekli.

Autobusy powrotne są często mocno zatłoczone. Najgorzej jest w momencie gdy słońce zachodzi i zaczyna się ściemniać. Wtedy powrót z plaży Princess Beach będzie jak najbardziej możliwy, ale z kolejnymi przystankami autobus może zapełnić się do tego stopnia, że nie zatrzyma się przy plażach położonych bliżej miasta i zostanie nam opcja powrotu taksówką. Warto porozmawiać z innymi osobami czekającymi na autobus i zamówić wspólnie taksówkę do miasta  😉

Plaże i rafa koralowa w Eilat

Wszystkie plaże w Ejlat i okolicy posiadają dość dobrą infrastrukturę. Zazwyczaj bez problemu znajdziemy darmowe toalety czy natryski. Z każdego miejsca rozpościera się piękny widok na zatokę Akaba, Jordanię i Arabię Saudyjską. Osobiście polecam spakować plecak i wyruszyć autobusem nr 15 na plaże w kierunku Taby – granicy z Egiptem. Znajdziemy tam najlepszą rafę koralową, ciszę i spokój.

  • Princess Beach

Bezpłatna plaża przy granicy z Egiptem (Taba). Dostępne są fajne pomosty do nurkowania, najlepsza rafa koralowa w Izraelu, natryski do spłukania soli z ciała, toalety i sklepik z lodami, napojami i przekąskami. Nieco kameralna, zdecydowaniemoja ulubiona plaża zatoki Akaba.

Zapraszam do obejrzenia filmiku z nurkowania na Princess Beach:

  • Dolphin Reef

Bardzo ciekawe miejsce z możliwością oglądania delfinów z bliska. Podstawowe wejście kosztuje 70 szekli (bilet na 2 dni). Dostępna jest plaża, krzesełka, stoliki, toalety, restauracja. Za dodatkową opłatą można nurkować z delfinami (wejście i nurkowanie to koszt około 320 szekl).

  • Dekel Beach Eilat

Jest to jedna z pierwszych plaż za miastem w kierunku południowym. Bram opłaty wstępnej. Na plaży można wypożyczyć leżaki. Dobra infrastruktura.

  • Migdalor Beach

Kolejna darmowa plaża z prysznicami i toaletą. Można wypożyczyć leżaki. Koszt piwa to około 25 NIS.

  • Mosh Beach

Bezpłatna plaża w centrum Ejlat. Blisko centrum handlowe, McDonald.

  • Hananya Beach

Darmowa, wąska plaża w centrum miasta. Jedyną zaletą jest bliskość różnego rodzaju knajpek i restauracji.

Mapa Ejlat

Poniżej przedstawiam mapę Ejlat oraz jej okolice.

Mapa Eilat, Izrael

Źródło: Google

Co robić w Ejlat – atrakcje

Pobyt na około 3-4 dni to idealny czas na kąpiele słoneczne połączone z nurkowaniem i leniuchowaniem na plaży. Jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt warto rozważyć okoliczne atrakcje:

  • Wycieczka do Petry oraz na pustynię Wadi Rum w Jordanii (kręcili tu m.in. Marsjanina z 2015r.)
  • Wycieczka nad Morze Martwe
  • Wycieczka do Red Canyon (czerwony kanion na północ od Ejlat)

Czy warto polecieć do ejlat?

Krótki pobyt w Ejlat to idealna propozycja na okres jesienno-zimowy. Jedź tam jeśli poszukujesz atrakcyjnych temperatur, palm, ciepłego morza, rafy koralowej, piasku i słońca.

Masz pytania odnośnie Ejlat? Chętnie odpowiem w komentarzach 🙂