Site icon KumatyKamil.pl

Jak zacząć pisać bloga – mój pierwszy post

Jak zacząć pisać bloga
Prowadzenie swojego bloga jest marzeniem coraz większej liczby osób. Wielu moich znajomych zaczyna lub już zaczęło pisać swój internetowy pamiętnik. Nie opowiem wam teraz jak stworzyć i założyć dobrego bloga, o czym pisać żeby był on ciekawy i zyskiwał na popularności. Moja wiedza w tym temacie jest czysto teoretyczna – jest to mój pierwszy post. Przedstawię za to kilka podstawowych technicznych aspektów, dzięki którym zyskamy miejsce do publikowania swoich myśli i dzielenia się z innymi. Od czegoś trzeba zacząć więc ruszajmy!

Gdzie założyć bezpłatny, darmowy blog?

Jest wiele dostępnych darmowych portali, gdzie za pomocą kilku kliknięć stworzymy swojego bloga i będziemy mogli rozpocząć publikowanie, są to między innymi:
  1. Blogger.com od Google
  2. Blog.pl od Onetu
  3. WordPress.com
Powyżej przedstawiłem trzy, moim zdaniem najpopularniejsze systemy blogowe, które rozważałem przystępując do organizowania swojego Bloga. W mojej opinii Blogger jak i Onet Blog to gotowe platformy, gdzie w kilka chwil dostajemy swoją darmową domenę. Z uwagi na to, że jest ona darmowa, to tak naprawdę jest to subdomena:

blogspot.com (nazwa-naszego-bloga.blogspot.pl) w przypadku platformy od Google, blog.pl (nazwa-naszego-bloga.blog.pl) w przypadku platformy Onetu.

Założenie i pisanie bloga na gotowych platformach blogowych

Założenie i pisanie bloga na gotowych platformach blogowych wydaje się być dość wygodne. Niemal natychmiast po założeniu konta i kilku krokach w konfiguracji, możemy przystąpić do publikowania pierwszego wpisu. Mogłoby się wydawać, że sytuacja idealna. W rzeczywistości wystartowanie na dwóch pierwszych portalach może skutecznie ograniczyć nasz przyszły potencjał. Systemy te mogą konkurować z WordPressem tylko pod względem łatwości obsługi, niezawodności i wyglądu. Nie dodamy do nich pluginów dostępnych pod WordPressa, nie zadbamy o aspekty SEO (pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych), nie stworzymy na nich profesjonalnego sklepu z płatnościami online, ogranicza nas elastyczność edycji strony czy po prostu mała liczba funkcji.

Dlaczego Założyłem Blog na WordPress

Przede wszystkich chciałem mieć pełną kontrolę nad tym co robię u swoim, naszym blogu. Własny blog postawiony na WordPressie to blog „u siebie”. Co to znaczy? Tyle i aż tyle, że oprócz WordPressa, musimy zająć się pozostałymi usługami, które w przypadku gotowych platform dostajemy w pakiecie. Potrzebne nam jest miejsce, gdzie nasze dane będą gromadzone i przetwarzane, czyli potrzebny nam jest Serwer Dedykowany, VPS lub usługa hostingowa. W przypadku WordPressa, już na samym początku potrzebujemy także swojej własnej domeny. Trzeci składnik to skórka lub Builder dzięki którym zadbamy o wygląd naszego bloga. Jest wiele darmowych motywów do WP, ja jednak zdecydowałem się wypróbować płatny Divi Builder od Elegant Themes. Zbiera on pochlebne komentarze, jest regularnie aktualizowany i dodawane są do niego nowe elementy. I co najważniejsze, Builder ten posiada wiele tutoriali na Youtubie, wykupiona licencja może być dożywotnia – tak zwany lifetime, posiada funkcję Visual Builder – bez znajomości kodowania w HTML, CSS, można na żywo zmieniać wygląd strony. Oczywiście znając się na CSS i HTMLu wykorzystamy w pełni jego możliwości.

Ile kosztuje blog na WORDPRESS?

  • Domena to koszt od 5zł za rok.
  • Hosting od 50zł za rok. Serwer Dedykowany od 300zł za rok. VPS od 150zł za rok.
  • Skórka – WordPress Builder od około 290zł za rok lub około 600zł za licencję bez ograniczenia czasowego, tak zwany lifetime.

Domena

Ja swoją domenę internetową zarejestrowałem w OVH za 10zł. Z uwagi na to, że nie jest to moja pierwsza domena w OVH, wiem że koszt odnowienia domeny .pl na kolejny rok to wydatek 40 złotych. Na ich stronie sprawdzicie także wolne domeny internetowe, czyli takie które nie zostały jeszcze zakupione i mogą być zarejestrowane właśnie przez was. Wydaje mi się, że mają najkorzystniejsza ofertę. Odnawiacie i rejestrujecie domeny taniej? Dajcie znać w komentarzu!

Hosting / Serwer Dedykowany / VPS

Jeśli znamy się na konfigurowaniu serwerów internetowych naturalnym wyborem będzie Serwer Dedykowany lub VPS. Serwer Dedykowany to fizyczna maszyna którą mamy do dyspozycji – nie dzielimy się jej zasobami z innymi użytkownikami serwerowni. VPS to wydzielona przestrzeń i zasoby Serwera Dedykowanego. Hosting stron internetowych to także wydzielone zasoby Serwera Dedykowanego przypisane do naszego konta, z tym, że przy Hostingu nie musimy znać się na konfigurowaniu lub musimy znać tylko podstawy. W panelu hostingu stron możemy ustalić swój adres email w domenie naszej strony oraz podpiąc certyfikat SSL, dzięki czemu w przeglądarce internetowej (na przykład Chrome), przy adresie naszej strony widnieje zielona kłódka. Informuje ona, że strona jest zweryfikowana i bezpieczna. Nasz adres strony zaczyna się także od https, a nie od http jak w przypadku witryn bez szyfrowania. Jak pewnie się domyślacie najtańszy jest Hosting, ceny zaczynają się od 50zł za rok przy najtańszej opcji. Z uwagi na to, że miałem darmowy kod promocyjny w LH.pl wybrałem ich hosting w najbogatszej wersji APPLE – pierwszy rok za darmo! Także mam jeszcze kilka miesięcy aby przemyśleć czy zostanę u nich czy przeniosę się na inny hosting, a może VPS lub Serwer Dedykowany – czas pokaże!

Skórka / Builder

Jak już wcześniej wspominałem do prowadzenia bloga nabyłem licencję na rok, tzw. Yearly Access od Elegant Themes. Kosztowała mnie około 80$ czyli 290PLN. Dużo? Mało? Wydaje mi się, że nie jest to jakaś spora kwota zważając na to, że licencję możemy użyć na nieograniczonej liczbie stron internetowych. Dodatkowo Visual Builder robi robotę – zmiana wyglądu, konfigurowanie poszczególnych sekcji wyglądu strony jest wygodne i szybkie. Według mnie warto zapłacić, aby ocalić wiele godzin swojego cennego czasu przy ustalaniu wyglądu swojej strony. W panelu użytkownika widzę, że opcja zmiany licencji na lifetime to 150$, jeśli Builder się sprawdzi to na pewno przejdę na lifetime. Poniżej przedstawiam obraz prezentujący jak wygodna jest edycja elementów strony na Divi Visual Builder.

Prowadzenie własnego bloga

Jak widzicie istnieje wiele sposobów na założenie swojego własnego bloga oraz napisania tego pierwszego postu. Wiemy już jak zacząć pisać bloga, mamy nadzieję, że będziemy robić to regularnie i na odpowiednim poziomie. Swój własny blog to świetne miejsce do przechowywania swoich myśli oraz dzielenia się z innymi tym co mamy i uznajemy za najlepsze. Ja zrobiłem ten pierwszy krok, trzymamy też kciuki za was!